reklama

Vyrábajme tak, aby sa to pokazilo...

Asociácia výrobcov žiaroviek - Phoebus cartel - bola prvým záujmovým zoskupením výrobcov, ktorí sa dohodli na znižovaní kvality výrobkov tak, aby ich mohli viacej predať - v prípade žiaroviek išlo o používanie menej odolných vlákien.  Tento princíp - princíp plánovaného zastarávania produktov - postupne prevzali mnohí svetoví výrobcovia a riadia sa ním dodnes. Užitočný výrobok jednoducho nemôže byť večný - inak by sa ich toľko nepredalo. Dokument skúma používanie tohto princípu, ktorý vznikol v 20-tych rokoch min. storočia, v dnešnom priemysle. Film získal viacero medzinárodných ocenení.(oficiální text distributora)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Pozrel som si v TV dokument s názvom Žiarovková konšpirácia z roku 2010 s hodnotením 87%. Link pre informácie o filme: http://www.csfd.cz/film/336740-light-bulb-conspiracy-the/galerie/?type=1

Rodičia mi stále hovorili, že never všetkému čo v televízore uvidíš. Ale myslím si, že tento dokument je svetlá výnimka. Vznikol preto, aby si ľudia utvorili mienku o výrobcoch. Nejedná sa len o malých výrobcoch, ale aj tých veľkých a mám pocit, že čím väčší výrobca, tým väčšie podvody. 

Na začiatok išlo o obyčajnú žiarovku. Prvá žiarovka svieti dodnes a bola vyrobená s plánovanou životnosťou 100r. Ale potom si veľké firmy povedali, že keď budú ich žiarovky svietiť tak dlho komu budú predávať? A tak sa dohodli a vyrobili menej kvalitnú žiarovku, ktorá vydrží len určitý počet hodín. A tak to bolo a žiaľ aj v súčastnosti stále je so všetkým.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dokumente sa ďalej spomínajú dámske silonky. Prvé boli tak silné, že utiahli auto. Ale inžinier dostal príkaz na zníženie ich kvality. Skúste si milé dámy dnes obliesť silonky a "očko" sa vám urobí hneď pri ich obliekaní.

Ďalej prišli výrobcovia s novou taktikou, ktorú môžeme vidieť na niektorých nemenovaných mobilných telefónoch a tabletoch. Jednoducho ak dôjde k tomu, že baterka vypovie službu tak môžte svoj výrobok vyhodiť. Žiaľ baterka sa vymeniť nedá. Len aby sa stále predávali nové kusy.

Celým dejom sa prestrihmi dokument vracia k chlapíkovi, ktorému prestala tlačiť tlačiareň. Len tak sa s tým neuspokojil a pátral prečo je to tak. V závere sa dotyčný dozvedá, že bolo v tlačiarni umelo nainštalovaný čip, ktorý počítal koľko strán sa vytlačili a pri určitom počte spôsobil na tlačiarni poruchu. Po odstránení tohto čipu tlačiareň fungovala ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Staré príslovie hovorí: Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. 

Ale myslím si, že v dnešnom svete je to úplne jedno. Lebo aj drahá vec je navrhnutá tak aby sa pokazila.

Vladimír Bukovinský

Vladimír Bukovinský

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek, ktorého zaujíma dianie okolo seba. Som človek, ktorý rád vŕta do vecí, ktoré iní nevidia, alebo nechcú vidieť. Rád všetko komentujem a mám vlastný názor, ktorý sa nebojím povedať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu