Vyrábajme tak, aby sa to pokazilo...

Autor: Vladimír Bukovinský | 18.2.2015 o 18:17 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  532x

Asociácia výrobcov žiaroviek - "Phoebus cartel" - bola prvým záujmovým zoskupením výrobcov, ktorí sa dohodli na znižovaní kvality výrobkov tak, aby ich mohli viacej predať - v prípade žiaroviek išlo o používanie menej odolných vlákien.  Tento princíp - princíp plánovaného zastarávania produktov - postupne prevzali mnohí svetoví výrobcovia a riadia sa ním dodnes. "Užitočný" výrobok jednoducho nemôže byť večný - inak by sa ich toľko nepredalo. Dokument skúma používanie tohto princípu, ktorý vznikol v 20-tych rokoch min. storočia, v dnešnom priemysle. Film získal viacero medzinárodných ocenení.(oficiální text distributora)

Pozrel som si v TV dokument s názvom Žiarovková konšpirácia z roku 2010 s hodnotením 87%. Link pre informácie o filme: http://www.csfd.cz/film/336740-light-bulb-conspiracy-the/galerie/?type=1

Rodičia mi stále hovorili, že never všetkému čo v televízore uvidíš. Ale myslím si, že tento dokument je svetlá výnimka. Vznikol preto, aby si ľudia utvorili mienku o výrobcoch. Nejedná sa len o malých výrobcoch, ale aj tých veľkých a mám pocit, že čím väčší výrobca, tým väčšie podvody. 

Na začiatok išlo o obyčajnú žiarovku. Prvá žiarovka svieti dodnes a bola vyrobená s plánovanou životnosťou 100r. Ale potom si veľké firmy povedali, že keď budú ich žiarovky svietiť tak dlho komu budú predávať? A tak sa dohodli a vyrobili menej kvalitnú žiarovku, ktorá vydrží len určitý počet hodín. A tak to bolo a žiaľ aj v súčastnosti stále je so všetkým.

V dokumente sa ďalej spomínajú dámske silonky. Prvé boli tak silné, že utiahli auto. Ale inžinier dostal príkaz na zníženie ich kvality. Skúste si milé dámy dnes obliesť silonky a "očko" sa vám urobí hneď pri ich obliekaní.

Ďalej prišli výrobcovia s novou taktikou, ktorú môžeme vidieť na niektorých nemenovaných mobilných telefónoch a tabletoch. Jednoducho ak dôjde k tomu, že baterka vypovie službu tak môžte svoj výrobok vyhodiť. Žiaľ baterka sa vymeniť nedá. Len aby sa stále predávali nové kusy.

Celým dejom sa prestrihmi dokument vracia k chlapíkovi, ktorému prestala tlačiť tlačiareň. Len tak sa s tým neuspokojil a pátral prečo je to tak. V závere sa dotyčný dozvedá, že bolo v tlačiarni umelo nainštalovaný čip, ktorý počítal koľko strán sa vytlačili a pri určitom počte spôsobil na tlačiarni poruchu. Po odstránení tohto čipu tlačiareň fungovala ďalej.

Staré príslovie hovorí: Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. 

Ale myslím si, že v dnešnom svete je to úplne jedno. Lebo aj drahá vec je navrhnutá tak aby sa pokazila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.


Už ste čítali?